Co jíst s fixním rovnátkem?

28.07.2017

Co se stane, když kousnete do něčeho tvrdého s fixním rovnátkem? Tak se podívejte:

Po nasazení fixního rovnátka mohou být Vaše zuby citlivé, někdo může pociťovat i bolest, proto je vhodné zejména v prvních dnech konzumovat spíše měkčí potravu. Postupem času, jak si na rovnátka budete zvykat, můžete zkoušet jíst běžné potraviny.

Měli byste se vyhnout velmi tvrdým potravinám, jako jsou například ořechy, tvrdé kůrky chleba, topinky, kosti, rovněž ovoce s peckou může způsobit odlomení zámečku od zubu. Nedoporučuje se ani tvrdá zelenina a ovoce (mrkev, jablko atd.) - neměli byste je ukusovat předními zuby, neboť může dojít k uvolnění zámků od zubů. Pokud máte na tyto potraviny chuť, lze je jíst například nastrouhané či nakrájené na menší kousky a žvýkat na zadních zubech.

Také lepivým potravinám je lepší se vyhnout, protože ulpívají na součástech rovnátka a je velmi obtížné je odstranit i při pečlivé ústní hygieně. Jedná se hlavně o tvrdé bonbony, karamely, žvýkačky a podobně.

Čím déle budete mít rovnátko v ústech, tím více se s ním sžijete a budete vědět, které potraviny si můžete dovolit, a kterým je lépe se vyhnout.

Při ukusování tvrdé potravy často dochází k odlepení zámečku od zubu, takže rovnátko nepůsobí tak, jak by mělo. Prodlužuje se tím léčba, protože je většinou nutné vrátit se o pár kroků zpět.